Soraa 08801 SP20-08-10D-830-H1 Hi Lumen LED PAR20 8W 3000K 10° Case/12
- Buy 2 for $319.95 each and save 9%
- Buy 4 for $299.95 each and save 14%
- Premier# LP2030KNSP8W-S
- Soraa 08801 SP20-08-10D-830-H1 Case/12
Soraa 08801 SP20-08-10D-830-H1 Hi Lumen LED PAR20 8W 3000K 10° Case/12
Soraa's Brilliant HL lamps are a high powered series of LED lamps that combine high efficacy with unmatched light quality. The HL brilliant LED PAR20 lamps boast a CRI of 92 and R9 value of 50 for high level color rendering. At 8W, these lamps deliver 730 lumens, making them replacing for up to 90W halogens. Works with most leading and trailing edge dimming systems. Available in 2700K and 3000K color temps, as well as beam angles varying from 10° to 25°, 36° and 60°. 120V only. Rated for 25,000 hours with a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Soraa |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Halogen Equivalent | 90W |
| Lumens | 730 |
| Lumens Per Watt | 91 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | 50 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR20 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.04 |
| Diameter (Inches) | 2.52 |
| Beam Angle | 10° |
| CBCP | 11500 |
| Power Factor | 0.92 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Title 20 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Rated for Enclosed Fixtures | UL enclosed rated |
| Maximum Temp | 90°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | SP20-08-10D-830-H1 |
| Manufacturer Order # | 08801 |
| Premier Part # | LP2030KNSP8W-S |
Write your content here...