Solais LR38/25/30K/1600 LED PAR38 17W 3000K 25° Narrow Flood Dimmable
- Buy 12 for $65.95 each and save 10%
- Premier# LP3830KNFL17W-S
- Solais LR38/25/30K/1600 LED PAR38 17W 3000K 25° Narrow Flood Dimmable
Solais LR38/25/30K/1600 LED PAR38 17W 3000K 25° Narrow Flood Dimmable
Solais LR38 LED PAR38 lamps are high-end, high-output dimmable LED PAR38 lamps. Superior cooling technology that dims automatically when high temperatures are reached, until lamp cools back down. Available in 2700K or 3000K color temps and in beam angles of 15 Degree Spot, 25 Degree Narrow Flood or 40 Degree Flood. White is the standard housing color, silver and black are made-to-order. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. The lightest LED PAR lamp on the market. Not for use in fully-enclosed fixtures. See Solais.com/dimming for compatible dimmer list.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Solais |
|---|---|
| Watts | 17W |
| Incandescent Equivalent | 150W |
| Halogen Equivalent | 150W |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 94 |
| Volts | 120V |
| CRI | 83 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.31 |
| Diameter (Inches) | 4.8 |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 8150 |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Dry Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LR38/25/30K/1600 |
| Premier Part # | LP3030KNFL16W-S |
Write your content here...