Solais PAR38 LED Replacement Lamp 28W 3000K Dimmable 15° Spot
- Premier# LP3830KSP28W/WH-S
- Solais LR38/15/30K/2400/WH - 28W LED PAR38
- Dimmable - 120 Volts - 50,000 Rated Hours - 3000 Kelvin - 2400 Lumens - 15° Spot
Solais PAR38 LED Replacement Lamp 28W 3000K Dimmable 15° Spot - 1/Ea
These Solais PAR38 LED replacement lamps have the same high output, fully-dimming capabilities as incandescent halogen light sources while using a fraction of the energy. A high performance, long-lasting product that delivers up to 2400 lumens.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Solais |
|---|---|
| Watts | 28W |
| Incandescent Equivalent | 300 |
| Lumens | 2400 |
| Lumens Per Watt | 85.72 |
| Volts | 120V |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.31 |
| Diameter (Inches) | 4.75 |
| Beam Angle | 15° Spot |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Dry Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | LR38/15/30K/2400/WH |
| Manufacturer Order # | LR38/15/30K/2400/WH |
| Premier Part # | LP3830KSP28W/WH-S |
Write your content here...