Solais LR30/25/27K/1250/WH LED PAR30 15W 2700K 25° Dimmable Short Neck
- Buy 12 for $59.95 each and save 10%
- Premier# LP3027KNFL15WSN-S
- Solais LR30/25/27K/1250/WH LED PAR30 15W 2700K 25° Dimmable Short Neck
Solais LR30/25/27K/1250/WH LED PAR30 15W 2700K 25° Dimmable Short Neck
Solais LED PAR30 lamps are high-end halogen replacements with beautiful color rendering and the lighest PAR lamps on the market. Delivers 1250 lumens on 15W, replacing 90W-100W halogens. Available in 2700K or 3000K, with beam angles of 15° Spot, 25° Narrow Flood and 40° Flood. 120V only with E26 standard base. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Not for use in fully-enclosed fixtures. 82 CRI standard; 90+ CRI option available in 3000K only. Fully dimmable - see Solais.com/dimming for compatible dimmer list.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Solais |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Halogen Equivalent | 100W |
| Lumens | 1250 |
| Lumens Per Watt | 83 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.6 |
| Diameter (Inches) | 3.75 |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 5448 |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Dry Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LR30/25/27K/1250/WH |
| Premier Part # | LP3027KNFL15WSN-S |
Write your content here...