Solais LR30LN/25/27K/1600/WH LED PAR30 17W 2700K 25° Dimmable
- Premier# LP3027KNFL17W-S
- Solais LR30LN/25/27K/1600/WH - 17W 2700K 25° LED PAR30
Solais LR30LN/25/27K/1600/WH LED PAR30 17W 2700K 25° Dimmable
Solais' dimmable LED PAR30 lamp that delivers 1600 lumens on 17W. Short neck standard, also available in long neck. 15° Spot - 25° Narrow Flood - 40° Flood beam angle options.
| Manufacturer | Solais |
|---|---|
| Watts | 17W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 95 |
| Volts | 120V |
| CRI | >85 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.75 |
| Diameter (Inches) | 3.75 |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 8150 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LR30/25/27K/1600/WH |
| Premier Part # | LP3027KNFL17W-S |
Write your content here...