Solais LR30/25/30K/1250/WH LED PAR30 16W 3000K Dimmable
- Buy 12 for $59.95 each and save 10%
- Premier# LP3030KNFL16W-S
- Solais LR30/25/30K/1250/WH - 16W 3000K LED PAR30
Solais LR30/25/30K/1250/WH LED PAR30 16W 3000K Dimmable
Solais' dimmable LED PAR30 lamp that delivers 1250 lumens on 16W. Short neck standard, also available in long neck. 15° Spot - 25° Narrow Flood - 40° Flood beam angle options.
| Manufacturer | Solais |
|---|---|
| Watts | 16W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 1250 |
| Lumens Per Watt | 78.13 |
| Volts | 120V |
| CRI | >85 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.7 |
| Diameter (Inches) | 3.7 |
| Beam Angle | 25° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | LR30/25/30K/1250/WH |
| Premier Part # | LP3030KNFL16W-S |
Write your content here...