Satco Starfish S11287 13A21/LED/RGB/TW/T20/SF Smart WiFi RGBW LED A21 13W Case/12
- Buy 2 for $162.95 each and save 4%
- Buy 4 for $149.95 each and save 12%
- Buy 10 for $139.95 each and save 18%
- Satco S11287 13A21/LED/RGB/TW/T20/SF
Satco Starfish S11287 13A21/LED/RGB/TW/T20/SF Smart WiFi LED A21 13W RGBW Case/12
Upgrade your traditional lights or your old LED lamps with the Satco Starfish LED line of lights! Controllable with the Starfish App, you can change the color of these lamps between 2700K warm white to 5000K daylight and anywhere in between. This also includes RGB colors. Only dimmable through the Starfish App. Available in all the lamp shapes, sizes and styles you could ask for! This version is a 13W LED A21 lamp that delivers 1100 lumens with a high CRI of 90+. Replaces 75W sources. 120V only. Damp rated. E26 standard base. Sold by the case of 12.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish Clear LED A21 Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 1100 |
| Lumens Per Watt | 85 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | RGB/2700K-5000K |
| Kelvin | RGB/2700K-5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.35 |
| Diameter (Inches) | 2.4 |
| Beam Angle | 220° |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 13A21/LED/RGB/TW/T20/SF |
| Manufacturer Order # | S11287 |
| Premier Part # | LA21RGBW13W/CRI-SAT |
Write your content here...