Satco S29431 12.5PAR30/LN/LED/40'/930/120V 12.5W 3000K 40° 90CRI 120V
- Buy 12 for $7.95 each and save 6%
- Buy 22 for $7.24 each and save 15%
- Premier# LP3030KFL12.5W90-SAT+
- Satco S29431 12.5PAR30/LN/LED/40'/930/120V 12.5W 3000K 40° 120V 90 CRI
Satco S29431 12.5PAR30/LN/LED/40'/930/120V 12.5W 3000K 40° 120V 90 CRI
Satco has a wide variety of LED PAR lamps including an LED PAR30 line with short neck and long neck options. Available in 2700K, 3000K, 4000K and 5000K in 40° Flood and some in 25°. This version is 120V dimmable, 3000K warm white and 40 Degree Flood. 12.5W delivers 1000 lumens and replaces a 75W incandescent. Beautiful 90 CRI for high quality color rendering. Rated for 25,000 hours in 3 years. Wet rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 12.5W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 80 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.57 |
| Diameter (Inches) | 3.74 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | 1315 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | 12.5PAR30/LN/LED/40'/930/120V |
| Manufacturer Order # | S29431 |
| Premier Part # | LP3030KFL12.5W90-SAT |
Write your content here...