Satco S29412 12.5PAR30/SN/LED/25'/935/120V 12.5W 3500K 25° 90CRI 120V
- Premier# LP3035KNFL12WSN/CRI-SAT
- Satco S29412 12.5PAR30/SN/LED/25'/935/120V
Satco S29412 12.5PAR30/SN/LED/25'/935/120V 12.5W 3500K 25° 90CRI 120V
Satco has a wide variety of LED PAR lamps including an LED PAR30 line with all sorts of wattage equivalencies, beam spreads and color temps. Available in 2700K, 3000K, 4000K and 5000K in 40° Flood, 25° Narrow Flood and some 60 Degree Wide Flood options. This version is a short neck lamp that is 120V dimmable, 3500K neutral white and 25 Degree Narrow Flood. 12.5W delivers 1000 lumens and replaces a 75W incandescent. Beautiful 90 CRI for high quality color rendering. Rated for 25,000 hours in 3 years. Wet rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 12.5W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 80 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3500K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.70 |
| Diameter (Inches) | 3.74 |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 2910 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | 12.5PAR30/SN/LED/25'/935/120V |
| Manufacturer Order # | S29412 |
| Premier Part # | LP3035KNFL12WSN/CRI-SAT |
Write your content here...