Satco S13120 70W/LED/HID/HP360/827/100-277V 2700K 70W Multi-Angle LED
- Buy 4 for $134.95 each and save 6%
- Buy 8 for $129.95 each and save 9%
- Premier# LOC27K70WEX39/ADJ-SAT
- Satco S13120 70W/LED/HID/HP360/827/100-277V 2700K 70W Multi-Angle LED
Satco S13120 70W/LED/HID/HP360/827/100-277V 2700K 70W Multi-Angle LED
Satco LED HID lamps come with all the features you need and every wattage and color temp you can think of. Ballast bypass for additional energy and long-term labor savings. 100-277V with extended mogul E39 base. 70W version replaces up to 250W HID. Satco offers all color temps including the rare 2700K warm white for a similar color to existing HID. Adjustable, multi-angle LED allows for a versatile lamp for many applications. 5 year manufacturer warranty and 50,000 hour rated life. -30C to 60C operating temperature.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 70W |
| HID Equivalent | 250W |
| Lumens | 10,500 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.59 |
| Diameter (Inches) | 7.00 |
| Beam Angle | 360° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 8 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 70W/LED/HID/HP360/827/100-277V |
| Manufacturer Order # | S13120 |
| Premier Part # | LOC27K70WEX39/ADJ-SAT |
Write your content here...