Satco S11292 24FT/LED/SL/S14/SF/TW/12 24' 12-Bulb Tunable White LED String Lights
- Buy 2 for $94.95 each and save 5%
- Buy 18 for $76.95 each and save 23%
- Satco Starfish S11292 24FT/LED/SL/S14/SF/TW/12 - 24' Tunable White Color Selectable 12-Lamp LED String Lights
Satco S11292 24FT/LED/SL/S14/SF/TW/12 24' 12-Bulb Tunable LED Indoor/Outdoor String Lights
Satco Starfish LED string lights are the way to go if you want to upgrade your indoor or outdoor space with maximum control of the lights. This a 24' run of 12 lights that uses 12W. Simply install the lights and get the Satco Starfish App to be able to start controlling the dimming level and color. This version is tunable white between 2700K-5000K, there is also an RGBW version if needed. 120V and wet rated. Black finish. S14 lamps are replaceable.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish 24' LED String Light Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 100 |
| Lumens Per Watt | 8 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K-5000K |
| Kelvin | 2700K-5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Base Type | Direct-Wire |
| Bulb Shape | S14 |
| Lamp Type | S14 |
| Length (M.O.L.) Inches | 288 |
| Diameter (Inches) | 1.77 |
| Beam Angle | 300 |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 60°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 24FT/LED/SL/S14/SF/TW/12 |
| Manufacturer Order # | S11292 |
| Premier Part # | LSTRING24FTCCT12W-SAT |
Write your content here...