Satco S11288 10W/LED/STRING/RGBW/SF 24' 10-Bulb RGBW LED Indoor/Outdoor String Lights
- Buy 4 for $68.95 each and save 10%
- Buy 20 for $62.55 each and save 19%
- Satco Starfish S11288 10W/LED/STRING/RGBW/SF - 24' RGBW Color Selectable LED String Lights
Satco S11288 10W/LED/STRING/RGBW/SF 24' 10-Bulb RGBW LED Indoor/Outdoor String Lights
Satco Starfish LED string lights are the way to go if you want to upgrade your indoor or outdoor space with maximum control of the lights. This a 24' run of 10 lights that uses 10W. Simply install the lights and get the Satco Starfish App to be able to start controlling the dimming level and color, including any white color in the 2700K-5000K or RGB. 120V and wet rated. Black finish. S14 lamps are replaceable down the line.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish 24' LED String Light Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 10W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 260 |
| Lumens Per Watt | 26 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | RGBW |
| Kelvin | RGB/2700K-5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Base Type | Direct-Wire |
| Bulb Shape | S14 |
| Lamp Type | S14 |
| Length (M.O.L.) Inches | 288 |
| Diameter (Inches) | 1.77 |
| Beam Angle | 300 |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 10W/LED/STRING/RGBW/SF |
| Manufacturer Order # | S11288 |
| Premier Part # | LSTRING24FTRGB10W-SAT |
Write your content here...