Satco Starfish 65-930 Smart Security Camera 20W White Bullet Flood
- Buy 2 for $154.95 each and save 3%
- Buy 6 for $148.95 each and save 7%
- Buy 12 for $134.95 each and save 16%
- Premier# LFCAMCCT20W/WH-SAT - Satco Nuvo 65-930
Satco Starfish 65-930 Smart Security Camera 20W Bullet Flood
Satco's Outdoor Smart Security Camera Bullet Flood has you covered with light and surveillance for your home! Two-headed light that emits a wide spread. CCT selectable with the help of the Starfish App, allowing the user to change between 3000K warm white and 5000K daylight colors. This version has white housing, also available in black housing and a rectangular head. Camera is set up through Wi-Fi so be sure to install this light where it can get a strong signal. Features a 1080p HD camera with two-way talk, infrared night detection and advanced motion detection settings, ensure that you are protected at any time of day! With the Starfish App, uses can get real-time notifications of motion detection or check the motion recording history to see while you were away/asleep. Delivers up to 1750 lumens on 20W.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish Bullet Flood Security Camera Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 20W |
| Lumens | 1600-1750 |
| Lumens Per Watt | 80-88 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Distribution | 70° |
| Finish | White |
| Nominal Size | 8" |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.32 |
| Height (Inches) | 6.31 |
| Width (Inches) | 8.6 |
| Wet/Damp Rated | Wet |
| Maximum Temp | 45°C |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 65-930 |
| Manufacturer Order # | 65-930 |
| Premier Part # | LFCAMCCT20W/WH-SAT |