Satco Starfish 65-920 Smart Security Camera 36W Rectangular Flood
- Buy 2 for $154.95 each and save 3%
- Buy 6 for $148.95 each and save 7%
- Buy 12 for $134.95 each and save 16%
- Premier# LFCAMCCT36W/WH-SAT - Satco Nuvo 65-920
Satco Starfish 65-920 Smart Security Camera 36W Rectangular Flood
Satco's Smart Security Flood Lights provide the latest in both LED lighting as well as security camera technology! Two rectangular heads for a wide illumination, available in white or black housing. Camera is set up through Wi-Fi so be sure to install this light where it can get a strong signal. Features a 1080p HD camera with two-way talk, infrared night detection and advanced motion detection settings, ensure that you are protected at any time of day! With the Starfish App, uses can get real-time notifications of motion detection or check the motion recording history to see while you were away/asleep. Color temp can be changed between 3000K-5000K and the fixture can be dimmed all through the Starfish App. Delivers 4150-4500 lumens on 36W.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish Rectangle Bullet Flood Security Camera Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 36W |
| Lumens | 4150-4500 |
| Lumens Per Watt | 115-125 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K-5000K |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Distribution | 100° |
| Finish | White |
| Nominal Size | 10" |
| Length (M.O.L.) Inches | 6 |
| Height (Inches) | 7.05 |
| Width (Inches) | 9.8 |
| Wet/Damp Rated | Wet |
| Maximum Temp | 45°C |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 65-920 |
| Manufacturer Order # | 65-920 |
| Premier Part # | LFCAMCCT36W/WH-SAT |