Satco Starfish 65-900 White Bullet Flood Outdoor Smart Security Camera
- Buy 2 for $179.95 each and save 3%
- Buy 9 for $164.95 each and save 11%
- Premier# LFLRGBW20W/WH-SAT - Satco Nuvo 65-900 - White Bullet Security Flood
Satco Starfish 65-900 White Bullet Flood Outdoor Smart Security Camera
Utilize Satco's Starfish technology to your advantage to provide security lighting for your home! This Bullet Security Flood Light delivers 1900 lumens on 20W and can be controlled with Satco's Starfish app to change the color and dim level. Wet rated for outdoor use. Camera is set up through Wi-Fi so be sure to install this light where it can get a strong signal. Features a 1080p HD camera with a 150 degree viewing angle that includes two-way talk, infrared night detection and advanced motion detection settings, ensure that you are protected at any time of day! With the Starfish App, uses can get real-time notifications of motion detection or check the motion recording history to see while you were away/asleep. This version has white housing, also available in brown or black housing.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish Bullet Flood Security Camera Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Volts | 120V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 20W |
| Lumens | 1900 |
| Lumens Per Watt | 95 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Distribution | 50° |
| Finish | White |
| Nominal Size | 9.5" |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.45 |
| Height (Inches) | 8.46 |
| Width (Inches) | 8.27 |
| Wet/Damp Rated | Wet |
| Maximum Temp | 60°C |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 65-900 |
| Manufacturer Order # | 65-900 |
| Premier Part # | LFLRGBW20W/WH-SAT |