Satco Starfish 62-5997 Austen River Smart Outdoor Small Wall Sconce Matte Black
- Buy 2 for $119.95 each and save 8%
- Buy 4 for $109.95 each and save 15%
- Buy 16 for $94.95 each and save 27%
- Satco Nuvo 62-5997
Satco Starfish 62-5997 Austen River Smart Outdoor Small Wall Sconce Matte Black
Improve the look and controllability of your outdoor lights with this Satco Starfish Austen River wall sconce! Controllable with the Satco Starfish App which allows you to dim the fixture and change the color between 2700K to 5000K as well as RGB colors! Clear water glass finish. Delivers 850 lumens on 10W. Matte black finish. Suitable for outdoor use.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish Austen River Wall Sconce Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Volts | 120V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 10W |
| Lumens | 850 |
| Lumens Per Watt | 85 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K-5000K |
| Kelvin | RGB/2000K-5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Distribution | N/A |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 13" |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.75 |
| Height (Inches) | 13.25 |
| Width (Inches) | 6 |
| Wet/Damp Rated | Wet |
| Maximum Temp | 40°C |
| Rated Hours | 35,000 |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part # | 62-5997 |
| Manufacturer Order # | 62-5997 |
| Premier Part # | 62-5997 |
Write your content here...