Satco Starfish 62-5996 Austen River Smart Outdoor Hanging Lantern Black w/ Clear Glass
- Buy 2 for $149.95 each and save 6%
- Buy 4 for $139.95 each and save 13%
- Buy 11 for $132.95 each and save 17%
- Satco Nuvo 62-5996
Satco Starfish 62-5996 Austen River Smart Outdoor Hanging Lantern Matte Black
Check out these cool outdoor hanging lanterns from Satco Nuvo! Controllable with the Satco Starfish App which allows you to dim the fixture and change the color between 2700K to 5000K as well as RGB colors! Clear water glass finish. Delivers 850 lumens on 10W. Matte black finish. Damp rated.
Brochures & Cut Sheets
Satco Starfish Austen River Hanging Lantern Spec Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Volts | 120V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 10W |
| Lumens | 850 |
| Lumens Per Watt | 85 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2700K-5000K |
| Kelvin | RGB/2000K-5000K |
| Dimmable | With Starfish App |
| Distribution | N/A |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 17" |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.75 |
| Height (Inches) | 17.25 |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 40°C |
| Rated Hours | 35,000 |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part # | 62-5996 |
| Manufacturer Order # | 62-5996 |
| Premier Part # | 62-5996 |
Write your content here...