Satco Nuvo 62-1704 Blink 5" Square Surface Mount 9W 120V 2700K-5000K White
- Buy 6 for $29.95 each and save 23%
- Buy 20 for $27.95 each and save 28%
- LSM5INCCT9W/WH-SAT
- Satco 62-1704 - Nuvo 5" Color Selectable Square LED Flushmount 9W 120V
Satco 62-1704 - Nuvo 5" Color Selectable Square LED Flushmount 9W 120V 2700K-5000K
Satco Nuvo now has a color-select Square Surface-Mount series that comes in various sizes. Color-select technology on the fixture itself that allows you to switch between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. 5" version delivers 700+ lumens on 9W. Energy-star rated with a 90 CRI. Damp-rated and dimmable on 120V line voltage. These flushmount fixtures are also available in round shape. Rated for 50,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 9W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 680-730 |
| Lumens Per Watt | 76-81 |
| Recessed Housing | 5" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Beam Angle | 100° |
| CBCP | N/A |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Finish | White |
| Dimmable | 120V |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Nominal Size | 5" |
| Diameter (Inches) | 0.67 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.00 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 12 |
| Manufacturer Order # | 62-1704 |
| Manufacturer Part # | 62-1704 |
| Premier Part # | LSM5INCCT9W/WH-SAT |
Write your content here...