RAB T8-14-48G-850-SE-BYP-DIM 14W 0-10V Dim Single-End Type B LED T8 Case/10
- RAB T8-14-48G-850-SE-BYP-DIM 14W 0-10V Dimmable Single-End Wired Type B LED T8
- Sold by the case of 10 (Clearance, All Sales Final)
RAB T8-14-48G-850-SE-BYP-DIM 14W 0-10V Dim Single-End Type B LED T8 Case/10
RAB is clearing out their 0-10V dimmable T8 tubes, so order them up while supplies last! This is a 14W 5000K Type B LED T8 that is installed via ballast bypass and single-end wiring.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 129 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | 1.0 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 180° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | T8-14-48G-850-SE-BYP-DIM |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT850K14W/0-10V-R |
Write your content here...