RAB Lighting WPX2 80W/60W/40W LED Wallpack 3000K/4000K/5000K 150W-350 MH Equivalent 120-277V
- Premier# NFX3082 - RAB Lighting WPX2
RAB Lighting WPX2 80W/60W/40W LED Wallpack 3000K/4000K/5000K
80W/60W/40W power selectable LED Wallpack from RAB Lighting. Delivers between 5789 lumens to 11,353 lumens, replacing anywhere from 150W to 350W metal halide sources. Color selectable as well between 3000K, 4000K and 5000K on the unit itself. 120-277V universal voltage. 82-84 CRI. 100,000 hours with a 5 year warranty. IP65 rating for suitable use outdoors. Comes with integrated photocell included with on/off switch. 4kV surge protection.
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 150W-350W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 80W/60W/40W |
| Lumens | 5789-11,353 |
| Lumens Per Watt | 134-153 |
| CRI | 82-84 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Bronze |
| Nominal Size | 14" |
| Length (M.O.L.) Inches | 14 |
| Height (Inches) | 9.25 |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 40°C |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | WPX2 |
| Premier Part # | NFX3082 |
Write your content here...