RAB Lighting WPLED26/PC 26W LED Wallpack 5000K 150W MH Equivalent 100-277V w/ 120V Button Photocell
- Premier# NFX2752 - RAB Lighting WPLED26PC 26W LED Wallpack w/ 120V button photocell
RAB Lighting WPLED26/PC 26W LED Wallpack 5000K 150W MH Equivalent 100-277V w/ 120V Button Photocell
26W LED Wallpack replaces 150W metal halide sources. /PC version includes 120V button photocell (photocell only works on 120V). Patent-pending thermal management system. 100,000 hour L70 lifespan. 5000K, 100-277V operation. 5-year, no-compromise warranty!
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Volts | 100-277V |
| HID Equivalent | 150W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 26W |
| Lumens | 3851 |
| Lumens Per Watt | 148 |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Bronze |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | IP66 |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | WPLED26/PC |
| Premier Part # | NFX2752 |
Write your content here...