RAB Lighting T8-39.5-96P2S-865-DE-BYP 40W 96" LED Sign Tube 6500K Case/10
- RAB Lighting T8-39.5-96P2S-865-DE-BYP 40W 96" 6500K LED Sign Tube
- Sold by the case of 10
RAB Lighting T8-39.5-96P2S-865-DE-BYP 40W 96" LED Sign Tube 6500K Case/10
RAB has developed a series of LED Sign Tubes that can replace any T8HO or T12HO lamp used in signs. 360 degree illumination for complete coverage on both sides of the sign. Lamps come with R17d HO rotatable base to position the light where needed and bypass the ballast for added energy savings. All lengths available, from 18" all the way up to 120". 6500K daylight+ color temp. Double-end wired and can work on 120V-277V. Rated for 131°F down to -4°F. Durable plastic and aluminum construction to minimize the possibility of breakage.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Watts | 40W |
| Fluorescent Equivalent | 110W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 5200 |
| Lumens Per Watt | 132 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | R17d |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Clear |
| Construction | Plastic/Aluminum |
| Length (M.O.L.) Inches | 93.91 |
| Width (Inches) | 1.1 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 360° |
| Light Emitting Area | 360° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 131°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | T8-39.5-96P2S-865-DE-BYP |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LT865K40WSIGN-R |
Write your content here...