RAB Lighting PAR38/RGB LightCloud Blue RGBW Dimmable LED PAR38 14.5W 50°
- RAB PAR38/RGB
RAB Lighting PAR38/RGB LightCloud Blue RGBW Dimmable LED PAR38 14.5W 50°
If you are looking for an LED PAR38 that can do amazing things, look no further! With the RAB Lightcloud Blue app, this lamp allows for color tuning between 2200K-6500K as well as RGB colors. This means 16 million different color options are possible! This is combined with a high CRI of 90+ and R9 value of 50+ for exquisite color rendering. The RAB PAR38/RGB delivers up to 1150 lumens on 14W, with a wide beam spread of 50 degrees. Wet rated for indoor/outdoor use. The Lightcloud Blue mobile app connects via Bluetooth, meaning no gateway or hub is needed to control these lamps. Lightcloud Blue also offers easy dimming solutions as well as setting up schedules and scenes. You can even set it to SmartShift mode for a Circadian-designed experience, with the lamps automatically dimming/changing color throughout the day! Industry-leading 5 year manufacturer warranty and rated for 50,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | RAB Lighting |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Halogen Equivalent | N/A |
| Lumens | 1150 |
| Lumens Per Watt | 82 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | >50 |
| Color Temperature | 2200K-6500K |
| Kelvin | RGBW |
| Dimmable | Lightcloud Blue App |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.125 |
| Diameter (Inches) | 4.75 |
| Beam Angle | 50° |
| CBCP | 1350 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | PAR38/RGB |
| Manufacturer Order # | PAR38/RGB |
| Premier Part # | LP38RGBWFL14W/90-R |