Philips MP70/U/MED/PROT/3K 70W Metal Halide Protected 3000K
- Premier# MH0070P3K - 70W Metal Halide E26 Base 3000K Protected
Philips MP70/U/MED/PROT/3K 70W Metal Halide Protected 3000K
- Watts: 70
- ANSI: M98/O
- Base: Medium
- Lamp Shape: ED17
- Rated Hours: 10000
- Lumens: 5600
- Kelvin: 3000
- M.O.L.: 5.44
- CRI: 60
- Case Quantity: 6
- Premier# MH0070P3K
| Watts | 70W |
|---|---|
| Lumens | 5600 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | 60 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | E26 |
| ANSI Code | M98/O |
| Lamp Type | ED17 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.44 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 10,000 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | N/A |
| Manufacturer Part # | MP70/U/MED/PROT/3K |
| Premier Part # | MH0070P3K |
Write your content here...