Philips 578872 28GC/LED/830/ND E26 BB 6/1 28W LED Glass Replaces 100W HID Case/6
- Buy 4 for $374.95 each and save 6%
- Buy 22 for $305.65 each and save 23%
- Premier# LOC30K28WE26-P
- Philips 578872 28GC/LED/830/ND E26 BB 6/1 28W LED Glass Replaces 100W HID Case/6
Philips 578872 28GC/LED/830/ND E26 BB 6/1 28W LED Glass Replaces 100W HID Case/6
Replace 75W-100W HID sources with this glass LED HID bulb! Bypasses the ballast and wires direct. Delivers 4000K lumens on 28W with a 3000K warm white color. E26 base. 80CRI. Omnidirectional 300 degree beam spread. 120-277V
| Manufacturer | Philips |
|---|---|
| Watts | 28W |
| HID Equivalent | 100W |
| Lumens | 4000 |
| Lumens Per Watt | 143 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | ED28 |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.75 |
| Diameter (Inches) | 3.0 |
| Beam Angle | 300° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | N.A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | N/A |
| Manufacturer Part # | 28GC/LED/830/ND E26 BB 6/1 |
| Manufacturer Order # | 578872 |
| Premier Part # | LOC30K28WE26-P |
Write your content here...