Philips 465658 165HB/LED/840/ND NB UDL 2/1 Type A LED HID 165W
- Buy 12 for $163.95 each and save 14%
- Premier# LOC40K165W/B-P
- Philips 465658 165HB/LED/840/ND NB UDL 2/1 Type A LED HID 165W
Philips 465658 165HB/LED/840/ND NB UDL 2/1 Type A LED HID 165W
A rare Type A HID LED bulb still on the market. At 165W, this lamp is designed to replace 400W metal halides while operating on the existing ballast. EX39 extended mogul base. 80CRI - most LED HID replacements are lower color quality at 70CRI. 4000K color temp. Delivers 19,000 lumens with a 60 Degree Beam Spread.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 165W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 500W |
| Halogen Equivalent | 400W |
| Lumens | 19,000 |
| Lumens Per Watt | 115 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.67 |
| Diameter (Inches) | 8.26 |
| Beam Angle | 60° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | 0.6 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 85°C |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 2 |
| Warranty | N/A |
| Manufacturer Part # | 165HB/LED/840/ND NB UDL 2/1 |
| Manufacturer Order # | 465658 |
| Premier Part # | LOC40K165W/B-P |
Write your content here...