Philips 151431 CDM70PAR30L/M/FL/4K/P 70W Longneck Ceramic Metal Halide 4000K Case/6
- Buy 2 for $374.95 each and save 9%
- Buy 4 for $344.95 each and save 16%
- Premier# NHAL0236 - 70W Ceramic Metal Halide 94 CRI Flood 4000K
Philips 151431 CDM70PAR30L/M/FL/4K/P 70W Longneck Ceramic Metal Halide Case/6
- Watts: 70
- Base: Medium
- Lamp Shape: PAR30LN
- Rated Hours: 9000
- Lumens: 4300
- Kelvin: 4200K
- CRI: 94
- Case Quantity: 6
| Manufacturer | Philips |
|---|---|
| Watts | 70W |
| Lumens | 4400 |
| Volts | N/A |
| CRI | 94 |
| Color Temperature | 4200K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR30LN |
| ANSI Code | N/A |
| Lamp Type | PAR30LN |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.75 |
| Diameter (Inches) | 3.82 |
| Beam Angle | 40° |
| Rated Hours | 9000 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | N/A |
| Manufacturer Part # | CDM70PAR30L/M/FL/4K/P |
| Manufacturer Order # | 151431 |
| Premier Part # | NHAL0236 |
Write your content here...