Olympia Lighting UVW-150W-UVC-120V 150W 265nm UVC Disinfection LED Wall Unit
- Buy 2 for $1,019.95 each and save 7%
- Buy 4 for $909.95 each and save 17%
- Premier# LWALLUVC150W-O
- Olympia Lighting UVW-150W-UVC-120V 150W 265nm UVC Disinfection LED Wall Unit
Olympia Lighting UVW-150W-UVC-120V 150W 265nm UVC Disinfection LED Wall Unit
Ultraviolet Germicidal Irradiation (UVGI) LED Technology which breaks down and inactivates infectious pathogens such as bacteria and viruses. Optimal UVC LED Irradiation wavelengths of 265nm hidden away from human eyesight is combined with High Air Flow to safely disinfect the air from viruses and pathogens. Slim, low-profile wall mount design which mounts in seconds and easily plugs into a wall outlet. Available in 70W or 100W at 2' length, or the larger 120W and 150W versions designed for larger rooms. 150W version design for ~1,000 square feet. Warning! Skin exposure to germicidal wavelengths of UV light can produce rapid sunburn and skin cancer.
Brochures & Cut Sheets
| Volts | 120V |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 150W |
| Lumens | 900mW |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Dimmable | N/A |
| Color Temperature | 265nm |
| CRI | N/A |
| R9 | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Finish | Grey |
| Length (M.O.L.) Inches | 12.5 |
| Height (Inches) | 17.25 |
| Width (Inches) | 4.5 |
| Minimum Temperature | N/A |
| Maximum Temp | 25°C |
| Rated Hours | 30,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | UVW-150W-UVC-120V |
| Manufacturer Order # | UVW-150W-UVC-120V |
| Premier Part # | LWALLUVC150W-O |
Write your content here...