Olympia Lighting UVS-2FT-60W-UVC-120V UVGI 60W 2' LED Strip for HVAC
- Buy 2 for $1,099.95 each and save 8%
- Buy 4 for $999.95 each and save 17%
- Premier# LSTRIP2FTUVC60W-O
- Olympia Lighting UVS-2FT-60W-UVC-120V MS LED UVC Germicidal Disinfection HVAC 2' Strip
Olympia Lighting UVS-2FT-60W-UVC-120V UVGI 60W 2' LED Strip for HVAC
High UVC intensity magnetic LED strips designed to be installed in HVAC & ductwork. Combined UV Irradiation and Disinfecting Air Convection. Ultraviolet light breaks down and inactivates infectious organisms such as bacteria, viruses, and other pathogens. 3 Year warranty with 30,000 hours lifespan. Available in 1' 30W, 2' 60W and 4' 120W. Warning! Skin exposure to germicidal wavelengths of UV light can produce rapid sunburn and skin cancer. Despite the built-in safety measures, please use with caution and make sure no one is present during use.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 60W |
|---|---|
| HID Equivalent | N/A |
| Lumens | 1400mW |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120V |
| CRI | N/A |
| Color Temperature | 265nm/405nm |
| Dimmable | No |
| Base Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 24 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 30,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | HVAC |
| Maximum Temp | 25°C |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 1 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | UVS-2FT-60W-UVC-120V |
| Manufacturer Order # | UVS-2FT-60W-UVC-120V |
| Premier Part # | LSTRIP2FTUVC60W-O |
Write your content here...