Olympia Lighting CL-350W12XH-55K-E39LN 350W Long Neck 1000W MH LED HID
- Buy 6 for $549.95 each and save 8%
- Buy 26 for $505.95 each and save 15%
- Premier# LOC55K350WLN480V-O
- Olympia Lighting CL-350W12XH-55K-E39LN 350W Long Neck 1000W MH LED HID
Olympia Lighting CL-350W12XH-55K-E39LN 350W Long Neck 1000W MH LED HID
Finally a true long-neck high watt HID LED replacement! It is rare to find a 1000W metal halide LED replacement let alone one with the same long-neck length to ensure it will retrofit into existing fixtures. Available in 120-277V or 277V-480V (this version is the 480V). Replaces up to 1000W metal halides at 350W, delivering nearly 58,000 lumens at 5500K. Standard LED 1000W replacements are around 12.2" length, this lamp is at 15" with the long neck. High power factor, low THD. High CRI of 85 for true color rendering. Suitable for open or enclosed fixtures. Powered by external LED driver with built-in surge suppressors and protection.
Brochures & Cut Sheets
Olympia Lighting HID LED Long Neck 480V Replacements Spec Sheet
| Watts | 350W |
|---|---|
| HID Equivalent | 1000W |
| Lumens | 57,800 |
| Lumens Per Watt | 165 |
| Volts | 208-480V |
| CRI | 85 |
| Color Temperature | 5500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E39 |
| Length (M.O.L.) Inches | 15.0 |
| Diameter (Inches) | 5.38 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 1 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | CL-350W12XH-55K-E39LN |
| Manufacturer Order # | CL-350W12XH-55K-E39LN |
| Premier Part # | LOC55K350WLN480V-O |
Write your content here...