Norman Lamps LED-A21OM15W-65 LED A21 16W 1600 Lumen 6500K 100W Equivalent
- Buy 10 for $8.55 each and save 4%
- Buy 30 for $7.99 each and save 10%
- Premier# LA2165K16W-NO
- Norman Lamps LED-A21OM15W-65 LED A21 16W 1600 Lumen 6500K 100W Equivalent
Norman Lamps LED-A21OM15W-65 LED A21 16W 1600 Lumen 6500K 100W Equivalent
Rare 6500K LED A21 lamp from Norman Lamps. Dimmable and rated 40,000 hours. Delivers 1600 lumens on 16W. 300 Degree wide beam spread. Replaces 100W-125W incandescent sources. Case/10
| Manufacturer | Sylvania |
|---|---|
| Watts | 16W |
| Incandescent Equivalent | 100W-120W |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 6500K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.00 |
| Diameter (Inches) | 2.55 |
| Beam Angle | 300° |
| Rated Hours | 40,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Will Affect Lamp Life |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | LED-A21OM15W-65 |
| Manufacturer Order # | LED-A21OM15W-65 |
| Premier Part # | LA2165K16W-NO |
Write your content here...