MH400/U/TEF Shatter Resistant 400W Metal Halide Enclosed Universal Burn 4000K
- Premier# MH0400SS - 400W Metal Halide Shatter Shield E39 Mogul Base
MH400/U/TEF Shatter Resistant 400W Metal Halide Enclosed Universal Burn 4000K
| Watts | 400W |
|---|---|
| Lumens | 36,000 |
| Volts | 120V |
| CRI | 65 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | E39 |
| Bulb Shape | ED37 |
| ANSI Code | M59/E |
| Lamp Type | ED37 |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.5 |
| Diameter (Inches) | 4.69 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 20,000 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | N/A |
| Manufacturer Part # | MH400/U/TEF |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | MH0400SS |
Write your content here...