Litetronics 30W 2x4 LED Magnetic Retrofit Troffer 2-Tube RFM2T435A
- Buy 20 for $74.00 each and save 18%
- Litetronics RFM2T435A - 2x4 Retrofit - 2-Lamp - 30W 3500K
Litetronics 2x4 Magnetic LED Retrofit Troffer Kit 30W 2-Tube
Litetronics' LED retrofit kit is the first fluorescent troffer retrofit that installs in as little as 3 minutes. Powerful rare earth magnets allow this LED retrofit to attach magnetically, allowing hands-free installation. Once installed, this LED retrofit will save up to 60% on energy and is rated for 100,000 hours. Retrofitting your existing fixtures with these LED retrofit kits takes less time than changing out a fluorescent ballast. Includes LED self-attaching magnetic retrofit, magnetic junction box cover, luminaire disconnect, hardware, labels, and instructions. DLC Premium Listed. This version is the 2x4 2-tube retrofit that delivers up to 4700 lumens on 30W. Power selectable between 20W, 25W and 30W for added lumen options on the unit itself. 0-10V dimmable.
Brochures & Cut Sheets
Litetronics Standard LED Retrofit Kit Spec Sheet
| Manufacturer | Litetronics |
|---|---|
| Watts | 30W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 4700 |
| Lumens Per Watt | 157 |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| CRI | 82 |
| Beam Angle | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | >.9 |
| Lens Type | N/A |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 44.5 |
| Width (Inches) | 11.25 |
| Height (Inches) | 1.85 |
| Rated Hours | 100,000 |
| DLC Version | DLC Premium |
| DLC Listed | Yes |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | RFM2T435A |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | RFM2T435A |