Light Efficient Design Solera Solar LED Flood SL-SFL-20W-40K-BK-G2 20W 4000K
- Premier# SLFL40K20W/BK-LED
- Light Efficient Design Solera Solar LED Flood SL-SFL-20W-40K-BK-G2
Light Efficient Design Solera Solar LED Flood SL-SFL-20W-40K-BK-G2
Solera is THE solar LED lighting brand if you are looking for commercial grade solutions. The Solera Solar LED Flood lights features an all-in-one design with the solar panel, light engine and battery built right into the LED fixture. No need for a power source which eliminates any kind of rewiring or trenching. Perfect for use with signage, billboards, walls, pathways and more! 2000 lumens of this LED make it comparable to a 150W HID source. Standard operating mode is 100% brightness for 4 hours and then 25% for the remainder of the night with one charge. Li-Ion battery lasts at least 1500 charge cycles. Battery also includes a heat-isolating blanket for better performance in cold applications. Panel dimensions (L x W) = 26" x 11". Height is adjustable at 16" to 21". Consider RP-SFL-MS-G1 Garden Stake to be used for install.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Light Efficient Design |
|---|---|
| Halogen Equivalent | 150W |
| Volts | Battery-Powered |
| Watts | 20W |
| Lumens | 2000 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Beam Angle | 120° |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | 11 |
| Height (Inches) | 16-21 |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Battery Life | 50 Hours |
| Charge Time | 10-12 Hours |
| Battery Charging Temp Max | 113°F |
| Battery Charging Temp Min | 32°F |
| Wet/Damp Rated | Outdoor |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | SL-SFL-20W-40K-BK-G2 |
| Manufacturer Order # | SL-SFL-20W-40K-BK-G2 |
| Premier Part # | SLFL40K20W/BK-LED |