Light Efficient Design Solera Solar LED Display SL-SDL-4FT-40K-BK-G2
- Buy 6 for $499.95 each and save 9%
- Buy 26 for $433.00 each and save 21%
- Premier# SL4FTSIGN40K20W/BK-S
- Light Efficient Design Solera Solar LED Display Light SL-SDL-4FT-40K-BK-G2
Light Efficient Design Solera Solar LED Display SL-SDL-4FT-40K-BK-G2
Solera is THE solar LED lighting brand if you are looking for commercial grade solutions. The Solera Solar LED Display light is an all-in-one off-grid solar solution as the solar panel, light engine and battery are all built into the LED fixture. No need for a power source which eliminates any kind of rewiring or trenching. Perfect display light use with signage, billboards, and more! This 4' model delivers 2000 lumens on 20W, making it comparable to a 150W HID source. Standard operating mode is 100% brightness for 4 hours and then 25% for the remainder of the night with one charge. Li-Ion battery lasts at least 1500 charge cycles. Battery also includes a heat-isolating blanket for better performance in cold applications. 120 Degree beam spread. Solar panel is 47.2" length by 4.3" and light engine panel is 46" by 4".
Brochures & Cut Sheets
Light Efficient Design/Solera Solar LED Display Light Spec Sheet
| Manufacturer | Light Efficient Design |
|---|---|
| Halogen Equivalent | 150W |
| Volts | Battery-Powered |
| Watts | 20W |
| Lumens | 2000 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Beam Angle | 120° |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.2 |
| Width (Inches) | 23.6 |
| Height (Inches) | 4.3 |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Battery Life | 50 Hours |
| Charge Time | 10-12 Hours |
| Battery Charging Temp Max | 113°F |
| Battery Charging Temp Min | 32°F |
| Wet/Damp Rated | Outdoor |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | SL-SDL-4FT-40K-BK-G2 |
| Manufacturer Order # | SL-SDL-4FT-40K-BK-G2 |
| Premier Part # | SL4FTSIGN40K20W/BK-S |