LED In Action BE-HCP06-240W-D120-LV-5000K-STM 240W 93 CRI IP69K Washdown LED Food Processing Light
- Premier# LRHBAY50K240W/CRI-LI
- LED In Action
LED In Action BE-HCP06-240W-D120-LV-5000K-STM
LED In Action has brought a 93 CRI inspection-grade LED highbay to the market. Designed specifically for food processing applications. IP69K rated for the highest level of water protection, enduring through high pressure washdowns. This unit delivers 30,000 lumens on 240W with a 5000K color temp. Operates on 100-277V (high 480V options available). NSF and DLC rated. Standard loop hanging, also available with a surface mount, stem mount (male 3/4" NPT) or female 3/4" NPT LID.
| Manufacturer | LED In Action Inc. |
|---|---|
| Volts | 100-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 500w |
| Watts | 240W |
| Lumens | 30,000 |
| Lumens Per Watt | 125 |
| CRI | 93 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Distribution | 120° |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Wet/Damp Rated | IP69K |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | BE-HCP06-240W-D120-LV-5000K-STM |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LRHBAY50K240W/CRI-LI |
Write your content here...