Kobi Electric K3M3 R40-205-50 52W Dimmable LED BR40 5000K 5300 Lumens
- Premier# LR4050K52W-KO
- Kobi Electric R40-205-50
Kobi Electric K3M3 R40-205-50 52W Dimmable LED BR40 5000K 5300 Lumens
Kobi Electric's 52W LED BR40 packs the power needed to replace 200W incandescent BR40 lamps. They deliver 5300 lumens with a 110° Beam spread. This wide beam spread allows for even distribution and make them a great candidate for directional applications, particularly recessed cans. Aluminum construction dissipates heat well. Rated for 25,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Available in 3000K, 4000K and 5000K.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 52W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 205W |
| Lumens | 5300 |
| Lumens Per Watt | 101.93 |
| Volts | 120V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.20 |
| Diameter (Inches) | 5 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 18 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | R40-205-50 |
| Manufacturer Order # | K3M1 |
| Premier Part # | LR4050K52W-KO |
Write your content here...