Keystone Technologies KTSP-10KV-C External Surge Protector Compact 10KV 10KA
- Buy 10 for $18.55 each and save 7%
- Keystone Technologies KTSP-10KV-C Compact Surge Protector
Keystone Technologies KTSP-10KV-C External Surge Protector Compact Design 10KV 10KA
Keystone Technologies new compact design external surge protector. Parallel wiring. 120-277V input. Max Peak Protection (10KV, 10KA). Designed for use with Keystone's ALED Area Lights and WPLED Wallpacks. See cut sheet below for further statistics.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | N/A |
| Input Power Max | N/A |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | 10KV |
| Power Factor | N/A |
| THD Max | N/A |
| Output Current | N/A |
| Output Voltage | N/A |
| Output Power | N/A |
| Efficiency | N/A |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.13 |
| Width (Inches) | 0.98 |
| Height (Inches) | 0.67 |
| Maximum Temp | 85°C |
| Minimum Starting Temp | -40°C |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Certifications | N/A |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | KTSP-10KV-C |
| Manufacturer Order # | KTSP-10KV-C |
| Premier Part # | KTSP-10KV-C |
Write your content here...