Keystone KTS-MW3-UV-KO-K1 LED Microwave Occupancy/Daylight Sensor
- Premier# NPART1342 - Keystone KTS-PIR3-12V-PKO /X
- Keystone KTS-MW3-UV-KO-K1 LED Microwave Occupancy/Daylight Sensor
Keystone KTS-MW3-UV-KO-K1 LED Microwave Occupancy/Daylight Sensor
Microwave sensing technology that detects motion in a given coverage area and automatically turns off the lights when motion is not detected. Adjustable angle sensor head and bronze housing color, ideal for outdoor wallpack fixtures. Installs through standard 1/2" knockout (KO) on fixtures. Powered by a dedicated 12Vdc power source, including with sensor kit, OR 12V AUX tap directly from LED driver (if applicable). Performance parameters can be set by Keystone remote control (sold separately). Powered by Keystone's 0-10V dimming LED driver. Max mounting height 19.69'.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 12V |
| Output Voltage | 0-10V |
| Mounting | Ceiling/Wall |
| Current Draw | 30mA |
| Dimming Load | N/A |
| Relay Current Reqs | N/A |
| Switching Load | N/A |
| Recommended Power Pack | 12Vdc |
| Motor Load | N/A |
| Diameter (Inches) | 2.20 |
| Height (Inches) | 3.85 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | KTS-MW3-UV-KO-K1 |
| Premier Part # | NPART1342 |
Write your content here...