Keystone KTLD-80-UV-12V 80W 12V Constant Voltage LED Driver
- Keystone KTLD-80-UV-12V
Keystone KTLD-80-UV-12V 80W 12V LED Driver
80W max output power 12V constant current LED driver. 120-277V input voltage. Fixed dimming output.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | 0.89A @ 120V |
| Input Power Max | 93W |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | 0.86A @ 120V - 0.40A @ 277V |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | <20% |
| Output Current | 6.7A |
| Output Voltage | 12Vdc |
| Output Power | 85W |
| Efficiency | 86% |
| Case Style | L5 |
| Dimmable | Fixed |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.50 |
| Width (Inches) | 1.70 |
| Height (Inches) | 1.18 |
| Maximum Temp | 194°F |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Certifications | UL Pending |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KTLD-80-UV-12V |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | KTLD-80-UV-12V |
Write your content here...