Keystone KTLD-4LT5HO-UV-15C-VDIM /G2 4-Lamp Dimming Driver External LED T5
- Buy 16 for $48.95 each and save 8%
- Buy 25 for $46.95 each and save 11%
- Keystone KTLD-4LT5HO-UV-15C-VDIM /G2
Keystone KTLD-4LT5HO-UV-15C-VDIM 4-Lamp Dimming Driver External LED T5. Constant Current LED Driver for Type C LED T5HO. Designed for specific use with Keystone's Type C External Drive LED T5 tubes. This driver operates 3-4 of these 3' F39T5/HO replacement lamps and allows for crisp 0-10V dimming (dimmer not included).
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | 72W |
| Input Power Max | 72W |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | 0.68A@120V |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | <20% |
| Output Current | 370 mA x 4 Channels |
| Output Voltage | 36-45Vdc |
| Output Power | 52W |
| Efficiency | 72% |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.69 |
| Width (Inches) | 1.61 |
| Height (Inches) | 1.24 |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KTLD-4LT5HO-UV-15C-VDIM /G2 |
| Premier Part # | NSB0344 |
Write your content here...