Keystone KTLD-2LT5HO-UV-15C-VDIM 2-Lamp Dimming Driver External LED T5
- Buy 25 for $30.50 each and save 13%
- Keystone KTLD-2LT5HO-UV-15C-VDIM
Keystone KTLD-2LT5HO-UV-15C-VDIM 2-Lamp Dimming Driver External LED T5
Constant Current LED Driver that operates one or two 3' LED T5HO lamps from Keystone. Designed for specific use with Keystone's Type C External Drive LED T5 tubes or the system will not be UL. This driver operates 1-2 of these 3' lamps and allows for crisp 0-10V dimming (dimmer not included). Short circuit overload and open load protectionBrochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | 18W x 2 |
| Input Power Max | 18W x 2 |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | 0.34A@120V |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | <20% |
| Output Current | 370 mA x 2 Channels |
| Output Voltage | 36-45Vdc |
| Output Power | 31W |
| Efficiency | 86% |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.53 |
| Width (Inches) | 1.32 |
| Height (Inches) | 1.10 |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KTLD-2LT5HO-UV-15C-VDIM |
| Premier Part # | KTLD-2LT5HO-UV-15C-VDIM |
Write your content here...