Keystone KTLD-1LT8-UV-12C-VDIM 1-Lamp Dimming Driver External LED Tubes
- Buy 12 for $18.50 each and save 9%
- Keystone KTLD-1LT8-UV-12C-VDIM
Keystone KTLD-1LT8-UV-12C-VDIM 1-Lamp Dimming Driver External LED Tubes. Designed for use with Keystone's Type C External Drive LED T8 tubes. This driver operates 1 of these 4' or 3' LED T5 lamps and allows for crisp 0-10V dimming (dimmer not included)
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | N/A |
| Input Power Max | N/A |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | N/A |
| Power Factor | N/A |
| THD Max | N/A |
| Output Current | 270 mA x 1 Channels |
| Output Voltage | N/A |
| Output Power | N/A |
| Efficiency | N/A |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.53 |
| Width (Inches) | 1.34 |
| Height (Inches) | 1.10 |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KTLD-1LT8-UV-12C-VDIM |
| Premier Part # | KTLD-1LT8-UV-12C-VDIM |
Write your content here...