Keystone KTLD-12-UV-SC500-56-VDIM-AF1 SmartCurrent Programmable LED Driver
- Keystone KTLD-12-UV-SC500-56-VDIM-AF1
Keystone KTLD-12-UV-SC500-56-VDIM-AF1 SmartCurrent Programmable LED Driver
Keystone Smart Current Programmable LED Drivers eliminate the guesswork with finding the right LED driver for your application. These programmable LED drivers offer the versatility needed to replace various LED drivers. Smart Current features dim-to-off mode, enabling dimming down to 1%, for precise tuning of output current. Output current is programmable with the Keystone Smart Current Cradle (purchased separately). 120-277V. 12W ccomes with 120-500mA Output.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | TBD |
| Input Power Max | N/A |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Max. Current | N/A |
| Power Factor | >0.9 |
| THD Max | <20% under 120-277V |
| Output Current | 120-500mA |
| Output Voltage | 10-56V |
| Output Power | 12W |
| Efficiency | 86% |
| Case Style | AF1 |
| Dimmable | 0-10V |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.89 |
| Width (Inches) | 1.30 |
| Height (Inches) | 0.79 |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -40°F |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Certifications | UL 8750 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KTLD-12-UV-SC500-56-VDIM-AF1 |
| Manufacturer Order # | KTLD-12-UV-SC500-56-VDIM-AF1 |
| Premier Part # | NSB0246 |
Write your content here...