Keystone KT-WDLED23-8B-9CSF-FDIM Circa 8" Recessed Wafer Downlight 120V TRIAC Dim
- Buy 13 for $29.50 each and save 8%
- Premier# LRWD8INCCT23W120V-K
- Keystone KT-WDLED23-8B-9CSF-FDIM Circa 8" Recessed Wafer Downlight 120V TRIAC Dim
Keystone KT-WDLED23-8B-9CSF-FDIM Circa 8" Recessed Wafer Downlight 120V TRIAC Dim
The Keystone CIRCA Wafer LED Downlight line blends modern edge-lit aesthetics with a flexible install. The Circa Wafer comes in a true slim wafer for the ultimate low profile and also a recessed wafer look. Both styles deliver even illumination and fit in shallow ceilings and flexible locations so no more worries about ceiling joist obstructions. Available with color-select and/or power-select technology for adjusting the color temp and lumens on the fixture itself! Powered by Keystone's own 0-10v dimmable remote driver. Also available with 120V TRIAC dimming to dim on line voltage with no rewiring. High 90+ CRI for excellent color rendering. Available in 4", 6" and 8" sizes along with various accessories like trim rings, goof rings, and rough-in mounting plates. Wet-rated for outdoor use and Energy Star rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 23W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 100W-200W |
| CFL Equivalent | 32W-42W |
| Lumens | 1800-1960 |
| Lumens Per Watt | 78-85 |
| Recessed Housing | 8" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Beam Angle | 110° |
| CBCP | N/A |
| CRI | >90 |
| R9 | N/A |
| Finish | N/A |
| Dimmable | TRIAC |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Nominal Size | 8" |
| Diameter (Inches) | 9.56 |
| Length (M.O.L.) Inches | 1.99 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 6 |
| Manufacturer Order # | KT-WDLED23-8B-9CSF-FDIM |
| Manufacturer Part # | KT-WDLED23-8B-9CSF-FDIM |
| Premier Part # | LRWD8INCCT23W120V-K |