Keystone KT-RKIT55PS-8S-8CSA-VDIM 8' LED Retrofit Strip Kit CCT Select
- Buy 6 for $104.95 each and save 12%
- Buy 30 for $91.95 each and save 23%
- Keystone KT-RKIT55PS-8S-8CSA-VDIM
- 8' LED Strip Retrofit Kit Power-Select/Color-Select 0-10V Dimming
Keystone KT-RKIT55PS-8S-8CSA-VDIM 8' LED Retrofit Strip Kit CCT Select
Retrofit your 8' strip fixtures with this Keystone 8' LED Retrofit Strip Kit! Now Power-Selectable and Color Selectable, meaning you can choose between 3500K/4000K/5000K color temps on the kit itself as well as different wattage options. Used to upgrade existing 4" - 5.25" wide strip fixtures without modifying the existing fixture mounting. Powered by Keystone's own 0-10V dimmable driver. Low optical flicker. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency Backups and occupancy sensors.
Brochures & Cut Sheets
Keystone Color-Select/Power-Select LED Strip Retro Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 55W/46W/35W |
| Lumens | 4865-7260 |
| Lumens Per Watt | 130-141 |
| Volts | 120-277V |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | 35000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Drive Current | N/A |
| Driver Efficiency | 90% |
| Nominal Size | 96" |
| Length (M.O.L.) Inches | 96.4 |
| Width (Inches) | 7.55 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| DLC Version | DLC Standard |
| Maximum Temp | 122°F |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-RKIT55PS-8S-8CSA-VDIM |
| Manufacturer Order # | KT-RKIT55PS-8S-8CSA-VDIM |
| Premier Part # | KT-RKIT55PS-8S-8CSA-VDIM |
Write your content here...