Keystone KT-RKIT30PS-11RP-8CSC-VDIM 11" Rectangular Power/Color Select
- Buy 6 for $89.95 each and save 9%
- Keystone KT-RKIT30PS-11RP-8CSC-VDIM
- 11" Rectangular LED Light Engine - Power-Select/Color-Select 0-10V Dimming
Keystone KT-RKIT30PS-11RP-8CSC-VDIM 11" Rectangular Power/Color Select
Keystone Technologies has upgraded their award-winning FutureFit retrofits with a color-select + power-select version that takes all the guesswork out of which lumen package or color temp to get. Utilize the on-board dipswitch to change between 3000K, 3500K, 4000K and 5000K color temps as well as 22W or 29.5W wattage outputs. 120 Degree beam angle and powered by Keystone's own 0-10V dimming drivers. 10-year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 22W/29.5W |
| Lumens | 3100-4200 |
| Lumens Per Watt | 139-145 |
| Volts | 120-277V |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Drive Current | N/A |
| Driver Efficiency | 80% |
| Nominal Size | 11" |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.02 |
| Width (Inches) | 5.51 |
| Height (Inches) | 1.38 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | KT-RKIT30PS-11RP-8CSC-VDIM |
| Manufacturer Order # | KT-RKIT30PS-11RP-8CSC-VDIM |
| Premier Part # | KT-RKIT30PS-11RP-8CSC-VDIM |
Write your content here...