Keystone KT-RKIT12PS-6RP-8CSC 6" Rectangular Power/Color Select Kit
- Buy 9 for $55.95 each and save 8%
- Premier# NFX2353 - Keystone KT-RKIT12PS-6RP-8CSC
- 6" Rectangular LED Light Engine - Power-Select/Color-Select 0-10V Dimming
Keystone KT-RKIT12PS-6RP-8CSC 6" Rectangular Power/Color Select LED Light Engine
Keystone Technologies has upgraded their award-winning FutureFit retrofits with a color-select + power-select version that takes all the guesswork out of which lumen package or color temp to get. Utilize the on-board dipswitch to change between 3000K, 3500K, 4000K and 5000K color temps as well as 8W or 12W wattage outputs. 120 Degree beam angle and powered by Keystone's own 0-10V dimming drivers. 10-year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 8W/12W |
| Lumens | 1050-1650 |
| Lumens Per Watt | 129-144 |
| Volts | 120-277V |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Drive Current | N/A |
| Driver Efficiency | 80% |
| Nominal Size | 6" |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.58 |
| Width (Inches) | 3.27 |
| Height (Inches) | 0.23 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | KT-RKIT12PS-6RP-8CSC |
| Manufacturer Order # | KT-RKIT12PS-6RP-8CSC |
| Premier Part # | NFX2353 |
Write your content here...