Keystone KT-RHLED200PS-14CD-OSD-8CSB-VDIM-P Round OpticSwap LED Highbay 200W Power/Color-Select
- Buy 4 for $165.95 each and save 5%
- Buy 20 for $148.95 each and save 15%
- Premier# LRHB15INCCTPS200WB-K
- Keystone KT-RHLED200PS-14CD-OSD-8CSB-VDIM-P
Keystone KT-RHLED200PS-14CD-OSD-8CSB-VDIM-P Round OpticSwap LED Highbay 200W/150W/100W 3K-5K
Keystone Round LED highbays are the best value in the market! Their newest version features OpticSwap functionality for switching between a 90° lens or 120° lens. Power + Color-Select also allows the user to change the color and wattage of the fixture. 3000K/4000K/5000K are the color options and with this unit you can choose between 200W/150W/100W, delivering up to 31,000+ lumens! This creates endless flexibility for use in various applications to replace anywhere between 175W-400W+ HID sources. Available in black or white finish. IP65 wet rated. DLC Premium Rated and powered by Keystone's own 0-10V dimming drivers. Includes 6' cord and ring bolt mounting accessory. Various accessories included that are sold separately, including a steel surface-mount kit, steel wire guard, aluminum dome reflector, clear polycarb dome reflector, microwave/PIR sensor, and remote control to control sensors. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency LED Drivers and Keystone 480-277V Step Down Transformers.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 200W/150W/100W |
| Lumens | 15,100-31,400 |
| Lumens Per Watt | 135-166 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 14" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | 8.30 |
| Width (Inches) | 13.74 |
| Wet/Damp Rated | IP65 Wet Rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RHLED200PS-14CD-OSD-8CSB-VDIM-P |
| Premier Part # | LRHB15INCCTPS200WB-K |