Keystone KT-RHLED150PS-12CD-OSD-8CSB-VDIM-P 150W/100W/70W 12" Round LED Highbay Optic Swap
- Buy 10 for $142.95 each and save 8%
- Premier# LRHB12INCCT150WPSO-K
- Keystone KT-RHLED150PS-12CD-OSD-8CSB-VDIM-P
Keystone KT-RHLED150PS-12CD-OSD-8CSB-VDIM-P 150W/100W/70W 12" Round LED Highbay 3000K/4000K/5000K
Keystone Round LED Highbays continue to be a hot seller! These units are now all color + power selectable as well as continuing with their DLC Premium rating. Choose between 3000K, 4000K or 5000K color temps on the fixture itself as well as three different wattage levels. For the KT-RHLED150PS, you can choose between 150W (up to 23,000+ lumens), 100W or 70W. Durable design ensures IP65 wet rating. 120-277 universal voltage. Rated for 100,000 hours with a 10 year limited warranty. Low optical flicker. These UFO LED Highbays are powered by Keystone's 0-10V Dimming LED Drivers. 6' cord for input and dimming wires. O-Bolt and J-hook mounting accessories included. There are various accessories for these round highbays that are sold separately, including a steel surface-mount kit, steel wire guard, aluminum dome reflector, clear polycarb dome reflector, microwave/PIR/SmartLoop sensor, and remote control to control sensors. Compatible with Keystone 480-277V Step Down Transformers.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 150W-400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 15W/100W/70W |
| Lumens | 10,710-23,100 |
| Lumens Per Watt | 133-165 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | 90°/120° |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 12" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | 4.50 |
| Width (Inches) | 11.20 |
| Wet/Damp Rated | IP65 Wet Rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RHLED150PS-12CD-OSD-8CSB-VDIM-P |
| Premier Part # | LRHB12INCCT150WPSO-K |